Imre Kertesz „Los utracony”


Więźniowie, którzy przeżyli hitlerowskie obozy zagłady, jako swój obowiązek wobec tych, którzy tam zginęli oraz przyszłych pokoleń, traktowali spisywanie własnych przeżyć, by nie zaginęła pamięć o tragicznych wydarzeniach. Pojawiła się zatem tzw. literatura lagrowa. Do tego nurtu należy również powieść Imre Kertesza „Los utracony”.
         Autor, więzień obozów Oświęcim i Buchenwald, oparł fabułę książki na swoich przeżyciach, ale głównym bohaterem jest fikcyjna postać – Gyorgy Koves, nastoletni węgierski Żyd. W jego świat, zbudowany z elementów typowych dla nastolatków, wojna wkracza nagle i niespodziewanie. Bohater nie bardzo wie, dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej, wykazuje się przy tym charakterystyczną dla młodego wieku naiwnością. Dziwią go represje i nagła nienawiść wobec Żydów.
         „Los utracony” nie odsłania mechanizmów działania obozu. Bohater, który jest zarazem narratorem, nie należy bowiem do ludzi zlagrowanych. Świat obozów jest dla niego zupełną zagadką. Powoli dowiaduje się, gdzie naprawdę trafił, co dzieje się w krematoriach i jak należy się zachowywać, by przetrwać. Jest bardziej zdumiony sytuacją, w której się znalazł, niż przerażony. Nie potrafi się w niej odnaleźć i dochodzi do stadium muzułmanina. To, że przeżył nie jest jego zasługą, raczej zupełnym przypadkiem.
         „Los utracony” to opowieść o jednostce i jej przeżyciach. O zmianach, które dostrzega się u innych, ale nie widzi się ich w sobie. Obóz zmienia wszystkich – mówi narrator, obserwując znajomych, ale nie dostrzega tego, jak bardzo zmienił jego samego.

Autor: Imre Kertesz
Tytuł: „Los utracony”
Wydawnictwo: WAB
Liczba stron: 269
Data wydania: 2002

Share this:

0 komentarze