TOP 5 książek o miłośnikach książek

 


Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji przygotowałam zestawienie pięciu książek, których bohaterowie kochają czytać, a lektury odgrywają w ich życiu dużą, nieraz zadziwiającą rolę. Nic w tym zresztą dziwnego, że pisarze często wybierają takie motywy – w końcu czy ktoś zajmowałby się pisaniem, gdyby sam nie lubił czytać? 

Erin Morgenstern Bezgwiezdne Morze

Zachary Ezra Rawlins wiódł życie normalnego studenta, aż do dnia, gdy wybierając na chybił trafił książki w bibliotece, natknął się na wolumin, który opisywał… jego losy. A przecież książka nieznanego autora trafiła do biblioteki wiele lat wcześniej!

Bezgwiezdne Morze to książka o kompozycji szkatułkowej, której głównym tematem są opowieści, ich powstawanie, rozwój, a także osobisty wpływ na danego czytelnika. Ponieważ akcja toczy się współcześnie, Morgenstern pokazuje, że opowieści nie są zarezerwowane tylko dla książek, są czymś znacznie większym i żyją własnym życiem w każdym czytelniku, niezależnie od tego, w jakiej formie je poznaje. Bo może to zrobić dzięki, na przykład, grom komputerowym.

 Laini Taylor Marzyciel, Muza Koszmarów

Głównym bohaterem dylogii jest Lazlo Strange. Nazwisko otrzymał takie jak wszystkie znajdy w Królestwie Zosmy. Porzucono go, gdy był zaledwie niemowlęciem. Wskutek szczęśliwego zbiegu okoliczności trafił do Wielkiej Biblioteki i ta instytucja pochłonęła go całkowicie. Lazlo nie mógł należeć do tego miejsca bardziej, nawet gdyby sam był książką (Marzyciel, s. 19). Kiedy czytał, świat przestawał dla niego istnieć, więc inni przezywali go marzycielem. Kochał opowieści, mity i baśnie, lecz szczególnie fascynowała go historia tajemniczego miasta położonego daleko za piaskami pustyni. Miłość do opowieści sprawiła, że Lazlo wyruszył w swoją największą przygodę, podczas której doznał rzeczy zarówno strasznych jak i pięknych.

Dylogia Laini Taylor to fantastyka młodzieżowa, ale wyróżnia się przepięknym językiem, baśniowym klimatem, próbą tworzenia własnej mitologii, a wreszcie podejmowaniem tak trudnych tematów jak zemsta, wojenna trauma i przebaczenie.

Ray Bradbury 451 stopni Fahrenheita

Witajcie w świecie, w którym czytanie to zbrodnia. Strażacy nie zajmują się już gaszeniem pożarów, teraz ich zadaniem jest palenie książek, których wrogowie systemu nie chcą oddać. Głównym bohaterem powieści jest strażak Guy Montag zaczynający dostrzegać, w jak opresyjnym społeczeństwie żyje. Tytułowe 451 stopni Fahrenheita to temperatura spalania papieru, a dystopia Bradbury’ego jest książką o tym, jak kontroluje i ogłupia się społeczeństwo poprzez pozbawienie go wartościowej i kształcącej umysł rozrywki. Głupie społeczeństwo łatwiej się kontroluje – to smutna prawda, a zestawiając spostrzeżenia autora z rzeczywistością nie można wysnuć optymistycznych wniosków.

Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru

Dziesięcioletni Daniel Sempere, syn księgarza, zostaje zaprowadzony przez ojca na Cmentarz Zapomnianych Książek. Trafiają tam lektury, o których nikt nie pamięta. Zgodnie z zasadami, Daniel ma wybrać i ocalić jedną książkę. Jego wybór pada na Cień wiatru Juliana Caraxa. Książka odmienia całe życie Daniela. Zafascynowany nią bohater próbuje dowiedzieć się czegoś o autorze, a także odkryć, dlaczego ktoś tak uparcie niszczy wszystkie książki Caraxa.

Cień wiatru to powieść absolutnie magiczna, zatopiona w deszczowej i zamglonej Barcelonie. O literaturze i miłości do niej. Odniosła ogromny sukces i stała się początkiem całego cyklu. 

Umberto Eco Imię róży

Debiutancka powieść autora, który nie tylko pisał książki, ale i nauczał o nich. Imię róży to rozgrywający się w średniowieczu kryminał. Wilhelm z Baskerville i jego uczeń Adso z Melku przybywają do opactwa benedyktynów, w którym zaczynają ginąć kolejni mnisi. Goście mają znaleźć mordercę, a wszystkie tropy prowadzą do klasztornej biblioteki.

Imię róży to przykład książki, która funkcjonuje na wielu poziomach. Można ją czytać jako średniowieczny kryminał? Jak najbardziej można, ale ma ona do zaoferowania o wiele więcej. W fabułę zostały umiejętnie wplecione wątki filozoficzne, teologiczne i historyczne. 


Komentarze

  1. Do tej listy mogłabym dodać od siebie ,,Grę w klasy" . Świetny pomysł na post.
    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) "Gry w klasy" jeszcze nie czytałam.

      Usuń
  2. Cień wiatru mam w planach przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Może pokusiłabym się o dodanie do tej listy "Książka, której nie ma" Santiago Pajaresa.

    OdpowiedzUsuń
  4. Interesujące zestawienie, książki Umberto Eco i Zafona są na mojej liście must read ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Obie książki polecam, to zdecydowanie must read :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zagłada domu Sharpe’ów – „Crimson Peak. Wzgórze krwi”

Kosmos już nigdy nie będzie taki sam – „The Expanse”

Pożegnanie z braćmi Winchester – recenzja 15 sezonu „Supernatural”

Mrok w szarym człowieku – „Upadek” („The Fall”)

5 powodów dla których warto oglądać „Nie z tego świata” („Supernatural”) plus kilka uwag o dziesiątym sezonie