Cienie przeszłości – Katarzyna Puzyńska „Trzydziesta pierwsza”

W trzeciej części cyklu o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo Katarzyna Puzyńska wraca do sprawy, która przewijała się na kartach poprzednich powieści – podpalenia, w wyniku którego śmierć ponieśli ojcowie Daniela Podgórskiego i Pawła Kamińskiego.
         Lipowo elektryzuje wieść, że na wolność przedterminowo wychodzi Tytus Weiss, odpowiedzialny za tragedię sprzed piętnastu lat. Wieś dawno go skazała i wydała wyrok. Jedyną osobą, która cieszy się z powrotu syna, jest jego matka Urszula. Nawet brat, Filip, nie chce mieć z nim nic wspólnego. Zresztą ma on własne problemy – żona z maleńkim dzieckiem wyprowadziła się do rodziców, a pod jego bramką przesiaduje dwoje Szwedów, którzy bynajmniej nie mają pokojowych zamiarów.
         W miejscowym gospodarstwie agroturystycznym zamieszkuje naukowiec, Jerzy Grala, który dokumentuje kolejną paskudną sprawę z lipowskiej przeszłości – zbiorowego samobójstwa członków sekty Witalisa Sobieraja z 1965 r.
         Zbliżają się święta, ale w Lipowie wcale nie czuć bożonarodzeniowej atmosfery. Gdy po raz kolejny zapłonie ogień i podejrzenia padną na Tytusa, długo skrywana prawda wyjdzie w końcu na jaw. Jednak, żeby nawiązać do motta, prawda bywa jak ogień - nie tylko grzeje, ale i pali.
         W „Trzydziestej pierwszej” na pierwszy plan wysuwa się zbrodnia sprzed lat i synowie dwójki bohaterskich policjantów – Daniel Podgórski i Paweł Kamiński. To oni, wbrew przyjętym standardom, poprowadzą śledztwo wobec osoby, którą skazali i osądzili już dawno. To rozwiązanie fabularne wydaje mi się zresztą dość naciągane, gdyż w śledztwie nie mogą uczestniczyć osoby bezpośrednio w sprawę zaangażowane. Ale tutaj chodzi o wzmocnienie efektu dramatycznego, więc przymykam oko.
         Akcja jak zwykle w kryminałach Puzyńskiej jest dobrze poprowadzona, mamy szereg wątków i podejrzanych, z których możemy sobie typować zabójcę. Do tego dochodzi rozbudowane tło społeczno – obyczajowe. W tym tomie zawieramy bliższą znajomość między innymi ze stałymi bywalcami lipowskiej ławeczki – Gierotem i Melkiem.
         Jednak co ważniejsze, „Trzydziesta pierwsza” ukazuje nam nowe oblicza dotychczas znanych postaci. Brzydkie oblicza. Tutaj już nie ma niewinnych. Jest za to przekupstwo i nadużywanie władzy. Nawet nasz uroczy Danielek pobrudzi sobie rączki. Bo co do Pawła, to chyba nikt nie żywił większych złudzeń, prawda?
         Trzecia część cyklu oferuje to, co w kryminałach Puzyńskiej jest najlepsze – nieźle pomyślaną intrygę kryminalną zanurzoną w mentalności polskiej wsi. A zbrodnia sprzed lat pozwala w inny sposób spojrzeć na znanych z poprzednich części bohaterów.

Autor:  Katarzyna Puzyńska  
Tytuł:  „Trzydziesta pierwsza”
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 560

Data wydania: 2015

Share this:

0 komentarze