Anna i Siergiej Litwinowie „Wycieczka na tamten świat”

Anna i Siergiej Litwinowie to rodzeństwo, które postanowiło wspólnie zająć się pisaniem książek. Chyba idzie im nieźle, gdyż do tej pory stworzyli ponad czterdzieści powieści. „Wycieczka na tamten świat” to pierwszy tom cyklu o Tani Sadownikowej, który doczekał się już ekranizacji.
         Tania to piękna absolwentka psychologii, pracująca w międzynarodowej agencji reklamowej, a przy tym wielbicielka skoków spadochronowych. Jednak dziewczyna nie jest jedyną bohaterką książki. Towarzyszy jej dwóch przystojnych panów. Dima, młody i ambitny dziennikarz, nieustannie marzący o napisaniu bombowego artykułu, który da mu sławę i pieniądze. No i wreszcie Igor alians Bystrzak, facet obdarzony genialną pamięcią, wykorzystywaną do gry w karty. Ich losy splatają się podczas feralnego lotu AG2315. Pech chce, że ktoś dokonuje ataku na samolot. A że Tania i Dima przemycili na pokład spadochrony postanawiają zrobić z nich użytek. Do Tani (dosłownie) doczepia się Igor i cała trójka szczęśliwie ląduje na ziemi. Jednak ten desperacki akt sprawia, że milicja i służby specjalne uznają, że to właśnie nasza trójka odpowiada za atak terrorystyczny na samolot. W pościg rusza też mafia. Sytuacja Tani, Dimy i Igora staje się nie do pozazdroszczenia.
         „Wycieczka na tamten świat” to lekka powieść sensacyjna z wątkiem kryminalnym. Obfituje w pościgi, przebieranki, mylenie tropów. Są też efektowne zwroty akcji. Została skomponowana na zasadzie krótkich epizodów, związanych z różnymi bohaterami, co dodatkowo wzmacnia dynamikę. Jednak główną zaletą powieści jest jezyk, którym ją napisano. Lekki i zabawny, zbliżony do mowy potocznej. Wielkie brawa należą się tłumaczce Aleksandrze Stronce, że udało się jej ową kolokwialność i lekkość języka zachować. Swoje robi też lokalny koloryt, owa osławiona „rosyjska dusza”. Realia współczesnej Rosji oddano z dużym wdziękiem.
         Dobre wrażenie robią też kreacje bohaterów, nawet tych epizodycznych. Każdy bowiem jest jakiś, charakterystyczny, za każdym stoi pewna historia i łatwo ich zapamiętać. A ich losy autorzy przedstawiają z typowym dla siebie humorem.
         Natomiast fatalne wrażenie robi okładka. Zamiast tego wolałabym już zupełną czerń. Ani to ładne, ani zaciekawiające. Nie wiem, kto wpadł na równie fatalny pomysł, by przewodnim motywem graficznym uczynić „pajączka”, tatuaż Tani. Jak ja go widzę, to nabieram przekonania, że główna bohaterka ma kiepski gust.
         „Wycieczka na tamten świat” to lekka lektura sensacyjna, którą czyta się bardzo przyjemnie i bez zgrzytów. Oczywiście, nie jest to dzieło wybitne, ale w swojej kategorii prezentuje się dobrze.

Autor: Anna i Siergiej Litwinowie
Tytuł: „Wycieczka na tamten świat”
Wydawnictwo: Oficynka
Liczba stron: 314
Data wydania: 2011

Share this:

2 komentarze

  1. Chętnie przeczytam:) Nie sięgnęłam w pierwszej kolejności, właśnie przez tę okładkę, ale skoro nie ma na co narzekać... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Okładka jest w sumie najgorsza i też mnie trochę zniechęcała.

    OdpowiedzUsuń