Mroczne poznańskie opowieści – Rafał Nawrocki „Omnifagus”

 


Po ciemnych wodach Poznania, kanałach, zalanych wyrobiskach, krąży potwór – Omnifagus. Potężne, obłe cielsko zakończone ssawką. Potwór ma bardzo specyficzny gust: pożera opowieści. Biada temu, kto nie zaspokoi jego apetytu.

Omnifagus Rafała Nawrockiego to zbiór ośmiu opowiadań, których akcja toczy się w Poznaniu. Nie jest to jednak miasto, które znają zwykli mieszkańcy. W tej prozie, jak przystało na weird fiction, rzeczywistość ulega odkształceniom, zmienia się, faluje między tym, co prawdziwe, a tym, co może być tylko snem czy przywidzeniem. Nie brak tu niesamowitości i koszmarów, zamkniętych społeczności praktykujących zakazane rytuały, przedmiotów, domów i miejsc niosących ze sobą ciężar mrocznych historii. Nie znam Poznania, więc na pewno część nawiązań mi umyka. W wyobraźni autora to miasto jawi się czytelnikowi jako miejsce paskudne, przygnębiające, oblepiające brudem, ohydą i brzydotą.

Opowieści żyją najdłużej, prawda? (Szczurza historia, s. 178).

Omnifagus to książka przy której nie będziecie się dobrze bawić, nie odpoczniecie, ponieważ wywołuje ona klimat niepokoju i dyskomfortu. Autor sięga nie tylko po nawiązania do klasyków literatury grozy, Lovecrafta, Poe’go czy Kinga, ale także najbardziej znane motywy: nawiedzonych domów czy zombie, przetwarzając je po swojemu. Dobrym przykładem jest Szczęt, w którym z jednej strony mamy do czynienia z żywym umarłym, ale doprawionym szczyptą mitologii słowiańskiej, a w warstwie emocjonalnej jest to przejmująca opowieść o ojcowskiej miłości.

Cechą opowiadań z tego zbioru jest także falowanie rzeczywistości, zaskakujące metamorfozy, zmienianie form, jak w Spleśniałej nodze Klary Mundek, Suce czy finałowym opowiadaniu. Dawne historie, zaklęte w przedmiotach, jak ta o niegrzecznym Podarciuszku (Szczurza historia) stają się mroczną rzeczywistością. A w tym wszystkim tkwią często dzieci, które nie mogą pozbyć się swoich traum (Łojciec).

Podróż w towarzystwie Omnifagusa łapczywie pochłaniającego co bardziej mroczne opowieści, jest miejscami nierówna (najmniej podobało mi się Asylum), ale całość to porządne weird ficton, ociekające dziwnością, odkształceniami rzeczywistości i jej przedziwnym falowaniem.

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Vesper.  

Autor: Rafał Nawrocki

Tytuł: Omnifagus

Wydawnictwo: Vesper

Liczba stron: 311

Data wydania: 2023

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kosmos już nigdy nie będzie taki sam – „The Expanse”

Pożegnanie z braćmi Winchester – recenzja 15 sezonu „Supernatural”

Zagłada domu Sharpe’ów – „Crimson Peak. Wzgórze krwi”

Donna Tartt „Tajemna historia”

Gang Brekkera - Leigh Bardugo „Szóstka wron” („Six of Crows”)