Królewski gambit – Katarzyna Puzyńska „Z jednym wyjątkiem”

W Lipowie wiosna. Kwitnie także życie prywatne Daniela Podgórskiego. Policjant podejmuje ważną życiową decyzję – zamierza oświadczyć się Weronice. Jego relacje z nastoletnim synem, Łukaszem, o którym nie miał dotąd pojęcia i jego matką, Emilią, także układają się coraz lepiej. Sielanka. Do czasu, oczywiście.
         W Żabich Dołach zostaje znalezione ciało kwiaciarki, Małgorzaty Głuszyńskiej. Kobieta była sędziwa, więc jej śmierć początkowo nie wzbudza podejrzeń. Szybko okazuje się jednak, że została zamordowana. I to w nietypowy sposób – przy użyciu fosgenu, gazu bojowego stosowanego w czasie I wojny światowej. Morderca po śmierci zrobił jej dziwny tatuaż i usadził denatkę przy szachownicy.
         I nie jest to ostatnia taka śmierć.
         Policjanci z Lipowa, przy wsparciu komisarz Klementyny Kopp i nowego prokuratora, Leona Gawrońskiego, próbują rozwikłać zagadkę. Kim jest morderca? Dlaczego zabija w tak nietypowy sposób? I co mają z tym wspólnego szachy?
         A w retrospekcjach zaglądamy do mekki polskich kryminałów – czyli Breslau w roku 1850. Zdolny matematyk, Adolf Anderssen, szykuje się do turnieju szachowego. Niebawem w Londynie rozegra przeciw Lionelowi Kieseritzky’emu partię szachową, która zyska miano nieśmiertelnej. Jeżeli kiedykolwiek uczyliście się grać w szachy i korzystaliście przy tym z podręcznika, z pewnością natrafiliście na jej opis. I ułożenie figur na szachownicy też wam coś mówi.
         K. Puzyńska po raz kolejny serwuje czytelnikowi smakowity i dobrze skonstruowany kryminał, w którym niemal do końca nie wiemy, kto jest mordercą. Tropów jest wiele, a tajemnica jak zawsze kryje się w przeszłości.
         Na marginesie śledztwa poznajemy życie prywatne bohaterów, które robi się nieco zagmatwane. Sytuacja Daniela już jest obiektem plotek wśród mieszkańców Lipowa, a do tego jego eks, Emilia, zaczyna być obiektem zainteresowania nowego prokuratora, Leona Gawrońskiego. Ot, taki mały galimatias.
         Podobnie jest z życiem osób podejrzewanych o zabicie Głuszyńskiej. Nielegalne interesy, stare sprawy, rodzinne niesnaski, a wreszcie media jako potężna, choć nieraz zupełnie mijająca się z prawdą czwarta władza – wszystko to ze znanymi już z poprzednich tomów sagi o policjantach z Lipowa zaletami - dobrze skonstruowanym wątkiem kryminalnym i bogatym tłem społeczno – obyczajowym sprawia, że trudno mi było oderwać się od lektury.
         A w tle dodatkowy smaczek i zapowiedź tego, o czym będzie traktował kolejny tom – otóż pojawia się wątek konfliktu z wyższymi policyjnymi szarżami. Komisariat w Lipowie w ramach oszczędności ma zostać zlikwidowany. Klementyna Kopp zamierza zapobiec temu po swojemu – znaleźć w przeszłości komendanta Czajkowskiego haka i wykorzystać go przeciw niemu. A to niechybnie prowadzi do śledztwa w sprawie następnego morderstwa. Ale o tym w następnym tomie.

Autor:  Katarzyna Puzyńska  
Tytuł:  „Z jednym wyjątkiem”
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 744

Data wydania: 2015

Share this:

0 komentarze